Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Alternatywa dla filmowego pościgu

15 kwietnia 1997 | Nauka i Technika | ZZ

Elektroniczne zatrzymywanie aut

Alternatywa dla filmowego pościgu

Odpowiednio wcześnie podjęta akcja, szybki wóz policyjny i doświadczony policjant za jego kierownicą są podstawowymi warunkami. Jednak i to nie gwarantuje, że uda się wykonać jedno z podstawowych zadań policji drogowej -- zatrzymać uciekający pojazd (co nie znaczy oczywiście, że np. polska policja niepotrzebnie przesiadła się z polonezów na szybsze wozy) .

Przypadki pościgów nie są wbrew pozorom rzadkie; zawsze natomiast stwarzają ogromne niebezpieczeństwo. Tak naprawdę nie ma w pełni skutecznych, "bezpiecznych" metod zatrzymywania uciekinierów. Policja w wielu krajach próbuje znaleźć skuteczniejsze, czasami tak niecodzienne, jak próbowany latem ub. r. w Finlandii "harpun", który wbijany jest w uciekające auto. Jednak bardziej efektywne wydają się elektroniczne metody, będące obecnie przedmiotem intensywnych prób w USA.

W ramach projektu finansowanego przez amerykańskie instytucje wymiaru sprawiedliwości, wojskowe Centrum Badawcze w Adelphi testuje obecnie 10 rozwiązań i urządzeń -- przygotowanych przez różne firmy -- które pozwolić mają na elektroniczne (przy wykorzystaniu metod elektrycznych i elektromagnetycznych) blokowanie pojazdów. Wyniki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1049

Spis treści

Raporty

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament