Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klauzula wieczności wciąż kontrowersyjna

21 czerwca 2018 | Kadry i Płace | Tomasz Sancewicz


Pracodawca zawarł ze związkami zawodowymi zakładowy układ zbiorowy pracy, który wskazuje, że po jego rozwiązaniu określone w nim warunki pracy obowiązują do czasu uchwalenia nowego układu 
(tzw. klauzula wieczności). Czy taki układ obowiązuje po wsze czasy i wiąże ręce pracodawcy? Czy pracodawca może realnie wycofać się z układu zbiorowego?

Temat nadal jest kontrowersyjny, ale wydaje się, że sądy chcą zakończyć erę tzw. wiecznych układów zbiorowych pracy. Na czym polega problem? Do 2002 r. kodeks pracy regulował zasady rozwiązania układu zbiorowego w taki sposób, że w praktyce gwarantował „wieczność" postanowieniom układowym. Pracodawca nie mógł się od niego uwolnić, nawet jeżeli był w trudnej sytuacji finansowej.

Wieczny układ zbiorowy

Zjednej strony, kodeks wskazywał i nadal wskazuje, że strony układu (tj. pracodawca i związki zawodowe) mogą rozwiązać układ za porozumieniem lub jedna ze stron może układ wypowiedzieć. Ponadto, układ wygasa po upływie terminu, na który był zawarty. Z drugiej strony, kodeks przez długi czas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11082

Wydanie: 11082

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament