Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakłócenia ze Wschodu wciąż nie chcą zniknąć

21 czerwca 2018 | Ekonomia | Anna Słojewska
źródło: Rzeczpospolita

Telekomunikacja | Rosja może zablokować rozwój sieci komórkowej nowej generacji 5G. Polska prosi Komisję Europejską o pomoc w negocjacjach dotyczących uwolnienia niezbędnych częstotliwości. Anna Słojewska 
z Brukseli

 

Technologia 5G to przyszłość konkurencyjnej gospodarki. Unia Europejska postanowiła, że będzie ją rozwijać, i już w 2020 r. w każdym państwie członkowskim ma być przynajmniej jedno duże miasto pokryte siecią 5G. Pięć lat później ma ona działać we wszystkich dużych miastach oraz wzdłuż ważnych szlaków komunikacyjnych. Żeby to jednak nastąpiło, najpierw na potrzeby nowej technologii musi zostać uwolnione pasmo częstotliwości tzw. 700 MHz. I to nie tylko w danym kraju, ale też w krajach ościennych.

Problem z sąsiadami

– Nie uda nam się to, jeśli pasma nie uwolnią Ukraina, Białoruś i Rosja – mówił dziennikarzom w Brukseli Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Dwa pierwsze kraje obiecały, że to zrobią, Rosja się ociąga. A jeśli Rosja częstotliwości nie zwolni, to związane z tym zakłócenia będą odczuwalne nawet 300 km od granicy z tym krajem. – Informowaliśmy Komisję o problemie, teraz chcemy ją poprosić, by włączyła się w negocjacje. To nie mogą być tylko rozmowy dwustronne – powiedział Zagórski.

Minister miał w tej sprawie rozmawiać z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11082

Wydanie: 11082

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament