Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawnicy traktują ludzi jak naciągaczy

30 lipca 2018 | Prawo | Renata Krupa
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Dlaczego nie powinno się weryfikować dochodów osób korzystających z pomocy, o bezpodstawnych zarzutach korporacji pod adresem poradnictwa obywatelskiego oraz
o tym, jak rozmawiać z ludźmi – opowiada prezes Związku Biur Porad Obywatelskich, Ija Maria Ostrowska, w rozmowie z Renatą Krupą.

Rz: Od Nowego Roku porady obywatelskie będą udzielane w punktach pomocy prawnej prowadzonych przez powiaty. To dobra wiadomość?

Ija Maria Ostrowska: To bardzo dobra wiadomość. Od dawna o to zabiegaliśmy, zarówno w Ministerstwie Sprawiedliwości, jak i w Kancelarii Prezydenta RP. Cieszę się, że w końcu się udało.

Nie wszyscy są tego samego zdania co pani. Korporacje radców prawnych oraz adwokatów uważają, że porad powinni udzielać prawnicy, a nie doradcy, tzn. osoby bez odpowiedniego wykształcenia i wiedzy.

To krzywdzące i niepoparte faktami opinie. Poradnictwo obywatelskie nie jest niczym nowym w Polsce. Biura porad obywatelskich działają już od przeszło 22 lat, a na świecie o wiele dłużej. Żaden prawnik w Wielkiej Brytanii nie odważyłby się tak publicznie powiedzieć.

Poradnictwo obywatelskie nie jest więc autorskim pomysłem Polaków?

Nie. Powstało w Wielkiej Brytanii już w 1939 r. W tym państwie posiada ono więc wieloletnią tradycję. Tam tego rodzaju porady należą do kategorii usług tzw. legal advice.

W Wielkiej Brytanii cieszą się też one dużym uznaniem. Nie są postrzegane jako konkurencja dla profesjonalnych usług prawnych. Do brytyjskich biur porad obywatelskich przychodzą bowiem inni ludzie, z innymi problemami, aniżeli do prawników. Poradnictwo obywatelskie dotyczy głównie spraw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11115

Wydanie: 11115

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament