Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Turcja nie będzie ostatnią ofiarą na globalnym rynku

20 sierpnia 2018 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita
źródło: materiały prasowe

finanse | Wstrząsy w Turcji można traktować jako objawy większego kryzysu, który może się czaić na rynkach wschodzących. Wpływ tych zawirowań na Europę będzie związany głównie z zaangażowaniem banków w aktywa znad Bosforu. HUBERT KOZIEŁ

Turcja wciąż jest epicentrum kryzysu na rynkach wschodzących. Choć w czwartek turecki minister finansów Berat Albayrak (zięć prezydenta Recepa Erdogana) zdołał nieco uspokoić inwestorów obietnicami walki z inflacją oraz oszczędności budżetowych, to w piątek kurs liry znów zachowywał się bardzo nerwowo. Traciła nawet 6 proc. do dolara. O ile rano jej kurs dochodził do 5,77 liry za 1 dol., o tyle około południa skoczył do 6,26 liry. Przez ostatnie dwa tygodnie lira straciła blisko 20 proc. do dolara, a od początku roku około 40 proc. Wiele wskazuje, że koniec kryzysu tureckiego jest wciąż odległy.

Niepewność pozostaje

Inwestorzy niepokoją się o Turcję z wielu powodów. Kraj ten ma deficyt na rachunku obrotów bieżących wynoszący około 6,5 proc. PKB, wiele tureckich spółek i banków jest mocno zadłużonych w obcej walucie (całkowity turecki dług zagraniczny przekracza 460 mld dol.), inflacja dochodzi do 16 proc., a bank centralny nie podnosi stóp procentowych tak mocno, jak chciałby rynek. Do tego inwestorzy obawiają się, że mający autorytarne ciągotki prezydent Erdogan będzie mieszał się w politykę pieniężną.

Lira turecka traciła na wartości już od miesięcy, ale jej osłabienie przyspieszyło po czerwcowych wyborach prezydenckich w Turcji i po tym, jak bank centralny w połowie lipca nie podniósł stóp procentowych. Drugi tydzień...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11132

Wydanie: 11132

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament