Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rezygnacja z porozumienia ze związkami bez wypowiedzeń zmieniających

30 sierpnia 2018 | Kadry i Płace | Grzegorz Ruszczyk, Piotr Graczyk


Aby wycofać się z porozumienia zawartego z organizacją związkową, pracodawca nie musi zmieniać warunków zatrudnienia pracownikom nim objętym. I to niezależnie, czego dotyczyły jego postanowienia.

W praktyce pracodawcy i związki zawodowe często zawierają między sobą porozumienia, które mają określać przywileje lub dodatkowe prawa pracowników (np. prawo do wyższej odprawy w razie zwolnień grupowych). Takie porozumienia są wiążące, a pracownicy powołują się na wynikające z nich warunki zatrudnienia i domagają się wypłaty przewidzianych nimi świadczeń. Jednocześnie te porozumienia nie są regulaminami znanymi ustawom prawno-pracowniczym (np. regulaminem wynagradzania) ani nie spełniają warunków, jakim odpowiada zakładowy układ zbiorowy pracy.

Niektóre z nich mają oparcie w przepisach ustaw, np. porozumienie przyznające prawo do wyższych odpraw zawarte w procesie zwolnienia grupowego. Takiego oparcia nie mają np. porozumienia przewidujące wyższe odprawy, ale zawarte poza procesem zwolnienia grupowego. Są one wówczas podobne do zwykłych umów cywilnych zawieranych pomiędzy dwoma partnerami, z których mają wynikać określone obowiązki.

W ochronie pracowników

Prawo pracy, jako prawo tworzące gwarancje ochronne dla pracowników, przewiduje szczegółowe procedury zmiany umów o pracę, zakładowego układu zbiorowego pracy, który jest podstawowym dokumentem określającym zbiorowo warunki zatrudnienia, czy regulaminów wynagradzania. Co więcej, postanowienia zakładowego układu zbiorowego pracy czy regulaminu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11141

Wydanie: 11141

Spis treści

Opinie

Zamów abonament