Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Exit tax – podatek na pożegnanie z krajem

29 sierpnia 2018 | Prawo | Piotr Augustyniak, Kinga Romanovska

Ustawodawca żąda daniny od dochodu, którego nie tylko nie ma, ale może nigdy nie być. 
Nie zauważa, że wyprowadzający się z Polski właściciel akcji lub udziałów często nie tylko nie chce, ale wręcz nie może ich sprzedać. I że zmienia miejsce zamieszkania, bo np. jego małżonek jest 
z zagranicy. Trudno mówić wtedy o walce z optymalizacją podatkową – zauważają eksperci.

Od kilku tygodni w mediach zrobiło się głośno o pomyśle wprowadzenia do polskiego systemu podatku zwanego exit tax, czyli podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków. Minister finansów, odpowiadając na interpelację poselską, potwierdził, że takie prace trwają. W ubiegły piątek opublikowany został projekt ustawy o zmianie, między innymi, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z którego jednoznacznie wynika, że podatek ten będzie obejmował również osoby fizyczne zmieniające swoje miejsce zamieszkania – wyprowadzające się z Polski.

Ministerstwo Finansów argumentuje konieczność wprowadzenia podatku dostosowaniem polskich przepisów do tzw. dyrektywy ATAD, a więc uznaje to rozwiązanie za element walki z optymalizacjami podatkowymi, mimo że założeniem tej regulacji jest przeciwdziałanie erozji bazy podatkowej. Warto przybliżyć czytelnikom problematykę exit tax, a więc podatku, który od dłuższego czasu funkcjonuje w wielu krajach świata, w tym w państwach Unii Europejskiej.

Polska idzie za daleko

Koncepcja tej daniny polega na uznaniu za zdarzenie podatkowe momentu wyprowadzki (zmiany rezydencji podatkowej) podatnika z jednego kraju do innego. Przyjmuje się więc fikcję prawną, w której zmieniający miejsce zamieszkania podatnik sprzedaje posiadane przez siebie aktywa (co do zasady papiery wartościowe)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11140

Wydanie: 11140

Spis treści
Zamów abonament