Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób ująć w księgach mechanizm podzielonej płatności

17 października 2018 | Rachunkowość | Anna Ławniczak
Przykład 1.
źródło: Rzeczpospolita
Przykład 1.
Przykład 2.
źródło: Rzeczpospolita
Przykład 2.

Kierownik jednostki stosującej split payment powinien zaktualizować politykę rachunkowości w zakresie planu kont i otworzyć nowe konta, np. konta analityczne do istniejących syntetycznych, dla poprawnego ujmowania operacji na bankowym rachunku VAT.

- Chcemy stosować mechanizm podzielonej płatności przy płatnościach za otrzymane dostawy i usługi. W jaki sposób należy ująć te operacje w księgach rachunkowych? W jaki sposób powinniśmy zaewidencjonować z kolei otrzymaną płatność od naszego kontrahenta z zastosowaniem split payment? – pyta czytelniczka.

1 lipca 2018 r. weszła w życie ustawa z 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2018 r. poz. 62). Ustawa ta wprowadza do ustawy o VAT mechanizm podzielonej płatności (MPP; dział XI, rozdział 1a, art. 108a–108d).

MPP może być stosowany wyłącznie w odniesieniu do transakcji dokonywanych przez podatników VAT na rzecz innych podatników VAT. Podstawowym założeniem mechanizmu split payment jest podzielenie płatności przelewem za fakturę VAT na dwa strumienie:

- kwotę odpowiadającą wartości sprzedaży netto wykazanej na fakturze, która jest przelewana na rachunek rozliczeniowy (bieżący) prowadzony dla dostawcy towaru bądź usługi przez bank lub SKOK, oraz

- kwotę odpowiadającą kwocie VAT wykazanej na fakturze, która trafia bezpośrednio na wydzielony w tym samym banku lub SKOK specjalny rachunek, zwany rachunkiem VAT.

Banki oraz SKOK-i w celu obsługi MPP utworzyły automatycznie (bez konieczności składania wniosków) specjalne rachunki do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11182

Wydanie: 11182

Spis treści
Zamów abonament