Wielka schizma prawosławna
Moskiewski patriarchat walczy o Ukrainę i szuka sojuszników w świecie wschodniego chrześcijaństwa.
Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej zakończył posiedzenie w Mińsku całkowitym zerwaniem kanonicznych stosunków z patriarchatem Konstantynopola. Podobnie jak w świecie dyplomacji oznacza to zamrożenie wszelkich kontaktów, które odczują przede wszystkim wierni. Nie będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach odprawianych przez duchownych konstantynopolitańskich, nie będą mogli spowiadać się i przystępować do komunii świętej. To samo dotyczy duchownych rosyjskiej Cerkwi.
Zakazany Athos
Zrywając relacje z Konstantynopolem, rosyjski synod zamknął drogę swoim wiernym na grecką górę Athos, jedno z najświętszych miejsc w świecie prawosławnym. Znajduje się tam 20 klasztorów, w tym jeden rosyjski (św. Pantejemona), wszystkie są jednak pod jurysdykcją patriarchy konstantynopolitańskiego Bartłomieja I. We wtorek przedstawiciel rosyjskiego patriarchy Cyryla I tłumaczył, że wierni będą mogli jednak jeździć i modlić się w tych ważnych dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta