Działalność B+R pozwala dwukrotnie odliczać określone wydatki
INNOWACJE | Niezależnie od nowego zwolnienia z CIT lub PIT z ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, przedsiębiorcy wciąż mogą korzystać z innych zachęt podatkowych, w szczególności jeżeli prowadzą działalność badawczo – rozwojową.
Dużo mówi się o nowej uldze podatkowej dla przedsiębiorców, wprowadzonej przepisami ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Ten akt prawny tworzy zupełnie nowe zasady wspierania inwestycji przedsiębiorstw. Zostały one szczegółowo i praktycznie omówione w kolejnym raporcie prawnym Rzeczpospolitej „Polska Strefa Inwestycji – jak uzyskać wsparcie na nowych zasadach", który ukaże się 25 października 2018 r. Jednak wciąż dostępne są inne formy pomocy dla firm, pozwalające zmniejszyć ich obciążenia podatkowe, np. ulga B+R czy preferencje w podatku od nieruchomości.
200 proc. wydatków
Ulga na działalność badawczo-rozwojową (tzw. ulga B+R) obowiązuje w Polsce od 2016 r. i zastąpiła nieefektywną i wielokrotnie krytykowaną ulgę na nabycie nowych technologii. Istota ulgi B+R polega na możliwości odliczenia przez podatnika od podstawy opodatkowania określonych kategorii kosztów uzyskania przychodu poniesionych na działalność badawczo rozwojową (tzw. kosztów kwalifikowanych). W praktyce zastosowanie ulgi B+R pozwala podatnikom na dwukrotne odliczenie wydatków poniesionych na tego typu działalność:
- raz na bieżąco, jako koszty uzyskania przychodów na zasadach ogólnych,
- drugi raz w zeznaniu rocznym jako ulga pozwalająca odliczyć te wydatki od podstawy opodatkowania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta