Nowa rzeczywistość będzie wymagała reguł
Pojawienie się systemów sztucznej inteligencji stanowi największe od stuleci wyzwanie filozoficzne, etyczne i prawne. Ktoś będzie musiał podjąć decyzję, jakimi regułami powinna się ona kierować – pisze ekspert.
Na świecie zaczyna się na poważnie dyskusja o tym, jakim regułom powinny podlegać systemy sztucznej inteligencji (AI), i kto powinien decydować o treści tych reguł. Problem ten, jakkolwiek praktycznie nieobecny w polskiej przestrzeni publicznej, za chwilę będzie miał praktyczne przełożenie na naszą codzienną rzeczywistość. Być może warto, by w tej dyskusji zabrzmiały również polskie głosy – gdyż interwencja ustawodawcy jest nie do uniknięcia.
Największe wyzwanie od stuleci
Jakkolwiek może się to wydawać początkowo oderwane od praktycznej rzeczywistości, to pojawienie się systemów sztucznej inteligencji stanowi największe od stuleci wyzwanie filozoficzne, etyczne i prawne.
Wyobraźmy sobie bowiem autonomiczny samochód, którym steruje program oparty na AI – wyobraźmy sobie również sytuację drogową, która zapewne zdarza się wielokrotnie każdego dnia na całym świecie – otóż na ulicę, przed nasz autonomiczny samochód, niespodziewanie wdziera się dwójka dzieci. Jedyna możliwość, by uniknąć ich potrącenia, to zmiana kierunku jazdy na przeciwny pas, z czym wiąże się niestety czołowe zderzenie z samochodem jadącym z naprzeciwka. W końcowym rezultacie – albo ucierpią nieostrożne dzieci, albo ucierpią osoby podróżujące „naszym" autonomicznym samochodem i pasażerowie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta