Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć VAT przy likwidacji firmy

11 lutego 2019 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

OBOWIĄZKI | W razie zakończenia działalności przez przedsiębiorcę niekorzystającego ze zwolnienia podmiotowego, posiadane na dzień likwidacji środki trwałe podlegają opodatkowaniu, jeżeli przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia.

- W 2013 r. kupiłem samochód osobowy za kwotę 58 tys. zł brutto, od którego odliczyłem 6 000 zł VAT. Samochód był amortyzowany przez okres 30 m-cy (krócej, ponieważ wcześniej był rejestrowany na działalność gospodarczą). Z końcem lutego 2019 r. chciałbym zamknąć działalność gospodarczą. Samochód planuję zostawić dla celów prywatnych i nie zamierzam go sprzedawać. Jak mam rozliczyć VAT? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika VAT będącego osobą fizyczną albo przedsiębiorstwem w spadku wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, to jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT (art. 96 ust. 6 ustawy o VAT).

Obowiązek opodatkowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11278

Wydanie: 11278

Spis treści

Komunikaty

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament