Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopotliwe terminy

21 lutego 2019 | Raporty RZ

Paulina Zawadzka-Filipczyk

Dla podmiotów zatrudniających wprowadzenie obowiązkowych pracowniczych planów kapitałowych (PPK) oznacza wiele całkowicie nowych, nieznanych dotąd obowiązków. Do najważniejszych należą:

- zawarcie umów: o zarządzanie PPK oraz o prowadzenie programu,

- obliczanie i dokonywanie wpłat do PPK.

Realizacja tych obowiązków jest obwarowana terminami, których naruszenie grozi nawet pociągnięciem do odpowiedzialności wykroczeniowej.

Niestety, ustawa o PPK nie jest idealna pod kątem techniki legislacyjnej. W szczególności dotyczy to zasad określania terminów realizacji najważniejszych obowiązków podmiotów zatrudniających. Przepisy są nadmiernie skomplikowane, a przy tym zredagowane w sposób niejednoznaczny, co przysparza szczególnych trudności interpretacyjnych.

Data objęcia ustawą

Ustawa o PPK weszła w życie 1 stycznia 2019 r. (z wyjątkiem kilku przepisów, które zaczną obowiązywać w latach 2021–2023). Oznacza to, że od 1 stycznia br. przepisy dotyczące PPK są elementem polskiego porządku prawnego.

W praktyce ta data jest istotna przede wszystkim dla Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), któremu zostały powierzone określone zadania w zakresie przygotowania funkcjonalności obsługi PPK (w szczególności ewidencji PPK i portalu PPK), a także dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11287

Wydanie: 11287

Spis treści

Reklama

Zamów abonament