Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

50 mln zł dla firm, którym zabrakło szczęścia w konkursach unijnych

22 lutego 2019 | Biznes i finanse | Michał Kołtuniak

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dysponuje pieniędzmi na sfinansowanie badań nad nowymi produktami. Przy tym chodzi o projekty, które były zgłoszone na szczeblu unijnym, zostały dobrze ocenione, ale nie uzyskały dofinansowania z uwagi na brak środków.

Pieniądze na finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć, w tym przede wszystkim związanych z prowadzeniem badań przemysłowych i prac rozwojowych można pozyskać z różnych źródeł. Gdy mowa o tych źródłach bezzwrotnych, czyli dotacjach, to przedsiębiorcy mają do wyboru przede wszystkim programy krajowe lub samorządowe. Jednak część z puli unijnych środków jest także rozdzielana bezpośrednio na szczeblu centralnym. Walczą o nie wówczas firmy z całej Unii Europejskiej, a miejsce realizacji projektu jest sprawą drugorzędną. I podobnie jak w programach krajowych, projekty są tam oceniane przy uwzględnieniu różnorodnych kryteriów. I także podobnie jak to ma miejsce w konkursach o środki krajowe zdarza się, że wiele bardzo dobrych pomysłów zyskuje podobną ocenę.

Koncepcje na biznes lub tworzenie nowych towarów, usług lub technologii mogą uzyskać oceny różniące się kilkoma punktami. Czasami ta niewielka różnica wystarcza jednak, aby ostatecznie projekt nie uzyskał dofinansowania. Oznacza to, że bardzo dobry projekt, wysoko oceniony nie ma szans na realizację lub jego autor musi mocno ograniczyć jego zasięg. Względnie czekać na ogłoszenie kolejnego konkursu, licząc na to, że przy kolejnej okazji jego firma będzie miała więcej szczęścia.

I właśnie pod kątem takich przedsiębiorców – przy czym należy podkreślić, że chodzi wyłącznie o podmioty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11288

Wydanie: 11288

Spis treści
Zamów abonament