Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatkowo-bilansowe skutki kapitalizacji rezerw

20 marca 2019 | Rachunkowość | Marek Barowicz

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z wypracowanych wcześniej środków zgromadzonych na kapitale zapasowym czy rezerwowym jest skuteczne w momencie wpisania do KRS. Wartość z rejestru to kwota do wykazania w bilansie.

Spółki kapitałowe (tj. spółki z o.o. i akcyjne) mogą – w drodze powzięcia uchwały przez wspólników/walne zgromadzenie o zmianie umowy/statutu spółki – dokonywać podwyższenia kapitału zakładowego z własnych środków, pochodzących z kapitału zapasowego lub kapitałów rezerwowych, utworzonych z zysku (tzw. kapitalizacja rezerw) (art. 260 § 1 w zw. z art. 255 § 1 oraz art. 442 § 1 w zw. z art. 430 § 1 i art. 431 § 1 kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.). W przypadku spółek akcyjnych należy jednak pozostawić taką część kapitałów, które mogą być przeznaczone do podziału, jaka odpowiada niepokrytym stratom oraz akcjom własnym. Ponadto, uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego ze środków spółki akcyjnej może zostać powzięta pod warunkiem, że zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk i sprawozdanie z badania nie zawiera istotnych zastrzeżeń dotyczących kondycji finansowej spółki.

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej następuje poprzez ustanowienie (emisję) nowych lub podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych udziałów (akcji). Nowe udziały (akcje) przysługują wspólnikom (akcjonariuszom) w stosunku do ich dotychczasowych udziałów w kapitale zakładowym i nie wymagają objęcia. Wspólnicy/akcjonariusze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11310

Wydanie: 11310

Spis treści
Zamów abonament