Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ująć w księgach zasiedzenie nieruchomości

20 marca 2019 | Rachunkowość | Marek Barowicz

Nieodpłatne nabycie budynku lub budowli wymaga księgowania z użyciem kont rozliczeń międzyokresowych przychodów i pozostałych przychodów operacyjnych, równolegle do dokonywanych od tego typu środków trwałych odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z art. 172 § 1 i 2 kodeksu cywilnego, posiadacz nieruchomości (tj. części powierzchni ziemskiej stanowiącej odrębny przedmiot własności – grunt, budynków trwale z gruntem związanych lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią one odrębny od gruntu przedmiot własności), niebędący jej właścicielem, nabywa własność w drodze zasiedzenia pod warunkiem, że posiada nieruchomość nieprzerwanie od 20 lat jako posiadacz samoistny. Jeśli uzyskał posiadanie w złej wierze, wówczas może stać się właścicielem nieruchomości dopiero po upływie 30 lat. Jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania nieruchomości, obecny jej posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada nieruchomość, czas posiadania swojego poprzednika (w sytuacji jednak uzyskania przez poprzedniego posiadacza – posiadania nieruchomości w złej wierze, wówczas czas jego posiadania może być doliczony tylko wówczas, gdy łącznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11310

Wydanie: 11310

Spis treści
Zamów abonament