Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Exit tax niezgodny z prawem unijnym. Czy Polska będzie mieć kłopot?

08 kwietnia 2019 | Podatki i księgowość

Niemieckie przepisy dotyczące exit tax są sprzeczne z umową między Wspólnotą Europejską a Szwajcarią, 
w zakresie w jakim nakładają obowiązek zapłaty podatku już w momencie zmiany rezydencji, mimo że dochód nie został jeszcze zrealizowany.

Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 26 lutego 2019 r. (C-581/17).

Stan faktyczny

Obywatela Niemiec prowadził działalność gospodarczą na terytorium Szwajcarii, a następnie przeniósł swoje miejsce zamieszkania z Niemiec do Szwajcarii. Okazało się, że zgodnie z niemieckimi przepisami o exit tax ma obowiązek zapłaty w Niemczech podatku od niezrealizowanych zysków związanych z udziałami w spółce szwajcarskiej. W przypadku zachowania miejsca zamieszkania w Niemczech pobór podatku nastąpiłby dopiero w chwili zrealizowania zysków kapitałowych, czyli przy zbyciu danych udziałów.

Sąd niemiecki wystąpił z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym dotyczącym wykładni umowy między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi z jednej strony a Konfederacją Szwajcarską z drugiej strony, w sprawie swobodnego przepływu osób, podpisanej w Luksemburgu 21 czerwca 1999 r.

Wniosek ten został złożony w ramach sporu toczącego się pomiędzy obywatelem Niemiec a niemieckim urzędem skarbowym w przedmiocie decyzji tego organu w sprawie opodatkowania jeszcze niezrealizowanych zysków kapitałowych z tytułu udziałów w spółce z siedzibą w Szwajcarii, posiadanych przez tego obywatela, w której ponadto sprawuje on funkcję członka zarządu, w związku z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11326

Wydanie: 11326

Spis treści

Reklama

Zamów abonament