Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ponaglenie sposobem na zatory w administracji

16 kwietnia 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

O przewlekłości postępowania można mówić nie tylko gdy organ nie podejmuje żadnych czynności, ale także gdy są one nieefektywne i nie prowadzą do jego zakończenia.

 

Ponaglenie unormowane jest w art. 37 Kodeksu postepowania administracyjnego (k.p.a.). Zastąpiło zażalenie na przewlekłość postępowania administracyjnego i wezwanie do naruszenia prawa w wypadku bezczynności. Intencją autorów tej zmiany było wprowadzenie jednolitego środka prawnego przysługującego stronie w wypadku kiedy organ administracji nie dochowuje ustawowego terminu na załatwienie sprawy. Jednocześnie utrzymano zasadę, że jeżeli sprawa wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, to powinna być załatwiona w ciągu miesiąca (sprawa szczególnie skomplikowana w  ciągu dwóch miesięcy) – art. 35 § 3 k.p.a.

Przypomnieć należy przy tym, że sprawność postępowania administracyjnego jest jedną z jego zasad – zgodnie z art. 12 k.p.a. Ponadto organ na podstawie art. 36 k.p.a. zobowiązany jest zawiadomić stronę o opóźnieniu w załatwieniu sprawy (niezależnie od jego przyczyn) i wskazać nowy termin w jakim zostanie ona rozstrzygnięta.

Przesłanki stosowania

Środek prawny w postaci ponaglenia może być stosowany szerzej, niż zażalenie/skarga obowiązujące w poprzednim stanie prawnym. Można z niego skorzystać jeżeli organ administracji nie dochował miesięcznego terminu na załatwienie sprawy (lub innego terminu przewidzianego przepisem szczególnym dla danego rodzaju sprawy), jak też terminu wyznaczonego przez sam organ w wypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11333

Wydanie: 11333

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Opinie

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament