Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na drodze do polskiego 5G: szanse i zagrożenia

16 kwietnia 2019 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Urszula Zielińska
Uczestnicy debaty zgodzili się, że technologia 5G jest wielką szansą gospodarczą i cywilizacyjną dla Polski, ale najpierw trzeba będzie pokonać wiele barier związanych z jej wprowadzaniem
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Uczestnicy debaty zgodzili się, że technologia 5G jest wielką szansą gospodarczą i cywilizacyjną dla Polski, ale najpierw trzeba będzie pokonać wiele barier związanych z jej wprowadzaniem
Tomasz  Muda prezes Polkomtelu Infrastruktura (Grupa Cyfrowy Polsat) Aby zaoferować pełen ekosystem rozwiązań, które umożliwi prawdziwa sieć 5G, ta, której możemy się spodziewać w 2025 roku, operatorzy komórkowi będą musieli się przekształcić.  To już nie będzie tylko czysta telekomunikacja.
źródło: ROBERT GARDZIÑSKI
Tomasz Muda prezes Polkomtelu Infrastruktura (Grupa Cyfrowy Polsat) Aby zaoferować pełen ekosystem rozwiązań, które umożliwi prawdziwa sieć 5G, ta, której możemy się spodziewać w 2025 roku, operatorzy komórkowi będą musieli się przekształcić. To już nie będzie tylko czysta telekomunikacja.
Witold  Drożdż członek zarządu Orange Polska ds. strategii i spraw korporacyjnych Zmiana jest esencją działalności operatora telekomunikacyjnego. Trudno dziś przewidzieć, jakie zastosowania sieci 5G będą dostępne w Polsce. Technologia ta pozwoli na upowszechnienie znanych dziś rozwiązań, takich jak inteligentne miasto i dom.
źródło: ROBERT GARDZIÑSKI
Witold Drożdż członek zarządu Orange Polska ds. strategii i spraw korporacyjnych Zmiana jest esencją działalności operatora telekomunikacyjnego. Trudno dziś przewidzieć, jakie zastosowania sieci 5G będą dostępne w Polsce. Technologia ta pozwoli na upowszechnienie znanych dziś rozwiązań, takich jak inteligentne miasto i dom.
Martin  Mellor prezes Ericssona w Polsce Technologia 5G niesie ze sobą ogromne korzyści dla polskiej gospodarki: znaczący wzrost PKB i liczby miejsc pracy. Myślę, że warto być częścią tego procesu. Podzieliłbym go na dwie części: budowę sieci oraz powstanie usług, z których będą mogły korzystać firmy i konsumenci.
źródło: ROBERT GARDZIÑSKI
Martin Mellor prezes Ericssona w Polsce Technologia 5G niesie ze sobą ogromne korzyści dla polskiej gospodarki: znaczący wzrost PKB i liczby miejsc pracy. Myślę, że warto być częścią tego procesu. Podzieliłbym go na dwie części: budowę sieci oraz powstanie usług, z których będą mogły korzystać firmy i konsumenci.
Andrzej J. Kozłowski prezes zarządu Emitelu Pamiętam gorycz porażki, jaką Polska poniosła w poszukiwaniu gazu łupkowego. Oczywiście 5G to ogromne możliwości, które mogą oznaczać korzyści  dla polskiej gospodarki. W tej chwili powinniśmy spojrzeć prawdzie w oczy i zobaczyć,  z czym zmagamy się dziś.
źródło: ROBERT GARDZIÑSKI
Andrzej J. Kozłowski prezes zarządu Emitelu Pamiętam gorycz porażki, jaką Polska poniosła w poszukiwaniu gazu łupkowego. Oczywiście 5G to ogromne możliwości, które mogą oznaczać korzyści dla polskiej gospodarki. W tej chwili powinniśmy spojrzeć prawdzie w oczy i zobaczyć, z czym zmagamy się dziś.
Piotr Kuriata członek zarządu ds. rozwoju biznesu i regulacji P4 (Play) Patrząc na to z poziomu ziemi: jeżeli jesteśmy przekonani  o tym, że normy PEM należy  i można zharmonizować,  to dlaczego tego nie zrobimy,  nie zmieniając prawa? Przeniesienie decyzji do Ministerstwa Zdrowia może otworzyć kolejne pole dyskusji.
źródło: ROBERT GARDZIÑSKI
Piotr Kuriata członek zarządu ds. rozwoju biznesu i regulacji P4 (Play) Patrząc na to z poziomu ziemi: jeżeli jesteśmy przekonani o tym, że normy PEM należy i można zharmonizować, to dlaczego tego nie zrobimy, nie zmieniając prawa? Przeniesienie decyzji do Ministerstwa Zdrowia może otworzyć kolejne pole dyskusji.
Marek  Zagórski minister cyfryzacji Zastanawiamy się, co zrobić  z pasmem 700 MHz,  z którym są problemy  związane ze wspomnianym przeniesieniem telewizji cyfrowej MHz. Rozważamy, czy przeprowadzić postępowanie selekcyjne dla wielu operatorów,  czy wybrać operatora hurtowego.
źródło: materiały prasowe
Marek Zagórski minister cyfryzacji Zastanawiamy się, co zrobić z pasmem 700 MHz, z którym są problemy związane ze wspomnianym przeniesieniem telewizji cyfrowej MHz. Rozważamy, czy przeprowadzić postępowanie selekcyjne dla wielu operatorów, czy wybrać operatora hurtowego.
Dr Elżbieta  Hałas członek zarządu firmy GS1 Polska Gdy mówimy o technologii 5G, nie mówimy tylko o technologiach mobilnych, ale także  o tzw. edge computing i zmianie w sposobie przetwarzania danych. Możliwość zbierania  i analizy dużych zbiorów informacji to z kolei nowa przyszłość dla łańcuchów dostaw.
źródło: ROBERT GARDZIÑSKI
Dr Elżbieta Hałas członek zarządu firmy GS1 Polska Gdy mówimy o technologii 5G, nie mówimy tylko o technologiach mobilnych, ale także o tzw. edge computing i zmianie w sposobie przetwarzania danych. Możliwość zbierania i analizy dużych zbiorów informacji to z kolei nowa przyszłość dla łańcuchów dostaw.
Paweł  Pudłowski przewodniczący Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowych Technologii Będziemy się domagać jasności w kwestii wyboru dostawcy sprzętu od Ministerstwa Cyfryzacji i służb.  Jako komisja otrzymaliśmy  dużo pism od samorządów,  które obserwują, jakie decyzje podejmuje NASK.
źródło: ROBERT GARDZIÑSKI
Paweł Pudłowski przewodniczący Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowych Technologii Będziemy się domagać jasności w kwestii wyboru dostawcy sprzętu od Ministerstwa Cyfryzacji i służb. Jako komisja otrzymaliśmy dużo pism od samorządów, które obserwują, jakie decyzje podejmuje NASK.
Jan  Pachocki prezes Fundacji Telemedyczna Grupa Robocza Wdrażanie innowacji wymaga edukacji. Edukacja to nie tylko dookreślenie pojęcia, ale też wskazywanie korzyści. Zapewnienie działania sieci szybkiego internetu będzie kluczowe przy budowaniu zaufania do usług e-administracji publicznej.
źródło: materiały prasowe
Jan Pachocki prezes Fundacji Telemedyczna Grupa Robocza Wdrażanie innowacji wymaga edukacji. Edukacja to nie tylko dookreślenie pojęcia, ale też wskazywanie korzyści. Zapewnienie działania sieci szybkiego internetu będzie kluczowe przy budowaniu zaufania do usług e-administracji publicznej.
dr hab. inż. Sławomir  Hausman dziekan Wydziału EEIiA Politechniki Łódzkiej Radiokomunikacja ma ponad  100 lat. Przed II wojną światową mieliśmy rozwiniętą sieć nadajników radiofonicznych  o bardzo dużej mocy. To oznacza, że więcej niż pokolenie Polaków żyje w otoczeniu fal radiowych,  a długość życia rośnie.
źródło: materiały prasowe
dr hab. inż. Sławomir Hausman dziekan Wydziału EEIiA Politechniki Łódzkiej Radiokomunikacja ma ponad 100 lat. Przed II wojną światową mieliśmy rozwiniętą sieć nadajników radiofonicznych o bardzo dużej mocy. To oznacza, że więcej niż pokolenie Polaków żyje w otoczeniu fal radiowych, a długość życia rośnie.

3 kwietnia to symboliczna data dla sektora telekomunikacji mobilnej. Tego dnia w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych operatorzy mobilni zaczęli sprzedawać usługi w technologii 5G. Czemu nie w Europie, czego nadal brakuje do komercyjnego startu nowej technologii w Polsce – zastanawiali się uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej".

 

Politycy, administracja publiczna, operatorzy i, dostawcy infrastruktury, przedstawiciele różnych segmentów gospodarki są zgodni co do jednego. W Polsce, podobnie jak w innych krajach świata, w przyszłym roku pojawi się nowa technologia sieci mobilnych 5G. Wiążą się z nią zarówno szanse, jak i sprawy do załatwienia. Do jakiego 5G jesteśmy dziś przygotowani, czego brakuje, aby technologia mogła zaistnieć w pełnej krasie rozmawiano w redakcji „Rzeczpospolitej".

Oczekiwania i pięć spraw

Spotkanie otworzył Marek Zagórski, minister cyfryzacji. – Mówiąc o 5G, nie mamy na myśli tylko kolejnej technologii sieci mobilnej, ale zupełnie nowy standard przesyłu danych, który będzie dotyczył konsumentów jako użytkowników smartfonów, ale w największym stopniu będzie zmieniał funkcjonowanie przedsiębiorstw, które skorzystają z tej sieci. Mówimy o konieczności budowy 5G z punktu widzenia przemysłu 4.0 czy szerzej – gospodarki opartej na danych. Jeśli nie chcemy, by świat nam uciekł, musimy być na czele tego procesu, przynajmniej w Unii Europejskiej. Z tą myślą wszystko planujemy – powiedział Marek Zagórski.

– 5G niesie ze sobą ogromne korzyści dla polskiej gospodarki: znaczący wzrost PKB i miejsc pracy. Myślę, że warto być częścią tego procesu – mówił Martin Mellor, prezes Ericssona w Polsce....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11333

Wydanie: 11333

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Opinie

Zamów abonament