Technologie niosą postęp, ale to nie wszystko
Ultranowoczesne technologie będą decydować o obliczu inteligentnych miast, ale ich użyciu w miastach przyszłości musi też towarzyszyć zaspokajanie niezmiennych potrzeb człowieka, takich jak wyżywienie czy ekologiczne formy wypoczynku.
Jedną z debat podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów poświęcono miastom przyszłości i technologiom do nich skierowanym. Rozmawiano zarówno o stanie polskich miast, jak i rozwiązaniach, które mogą przyczynić się do ich rozwoju i poprawy komfortu życia mieszkańców. Dyskusja o miastach przyszłości nie może dziwić, gdyż XXI w. jest i będzie wiekiem miast. Są one siłą napędową gospodarek narodowych i globalnej innowacyjności. Świat przenosi się do miast.
– W 2050 r. na Ziemi będzie mieszkać 9 mld osób, z czego 70 proc. w miastach. Globalnie co miesiąc przybywa 6 mln mieszkańców miast. To bardzo silny trend. XXI w. to epoka miast – zauważyła Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w Mastercard.
Współpraca
– Przed naszymi miastami są duże wyzwania, zwłaszcza środowiskowe i infrastrukturalne. Konkurują one na polu pozyskiwania inwestorów, zarówno specjalizujących się w produkcji, jak i w nowoczesnych usługach dla biznesu. To także walka o mieszkańców ze względu na postępującą depopulację – mówił Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju. Stwierdził, że oddzielne zagadnienie to kwestie cyfryzacji. Warto się bowiem zastanowić, jak nasze miasta, nie tylko te największe, ale także mniejsze, odnajdą się w dobie przemysłu 4.0 i wykorzystają najnowocześniejsze technologie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta