Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus chce danin od budynków

10 maja 2019 | Nieruchomości | Paweł Rochowicz
Jeśli chodzi  o prawo podatkowe  i praktykę organów skarbowych,  ten sam biurowiec, hotel czy galeria handlowa mogą występować  pod trzema postaciami: towaru, zorganizowanej części przedsiębiorstwa albo aktywów spółki
źródło: Shutterstock
Jeśli chodzi o prawo podatkowe i praktykę organów skarbowych, ten sam biurowiec, hotel czy galeria handlowa mogą występować pod trzema postaciami: towaru, zorganizowanej części przedsiębiorstwa albo aktywów spółki

Do zapłaty VAT czy PCC? Organy skarbowe niejednolicie traktują transakcje sprzedaży nieruchomości komercyjnych.

W codziennej praktyce deweloperzy czy zarządcy budynków myślą raczej o tym, jak tu korzystnie zarobić na nieruchomości – czy to przez jej wynajem czy sprzedaż – niż o tym, jaki ma ona charakter. Mogłoby się zdawać, że jest to po prostu towar jak każdy inny.

Niestety, gdy zagłębić się w prawo podatkowe i praktykę organów skarbowych, okazuje się, że ten sam biurowiec, hotel czy galeria handlowa mogą występować pod trzema postaciami: towaru, zorganizowanej części przedsiębiorstwa albo aktywów spółki.

Biurowiec jako przedsiębiorstwo

Gdyby można było takie nieruchomości traktować po prostu jak towary, sprawa byłaby dość prosta. Sprzedaż byłaby opodatkowana VAT, który przy prowadzeniu biznesu co do zasady można odzyskać.

Niestety, na to nie zawsze zgadzają się organy skarbowe. Często uważają bowiem, że nie jest to zwykły towar, ale tzw. zorganizowana część przedsiębiorstwa (ZCP) lub wręcz całe przedsiębiorstwo. Do takiej sprzedaży nie stosuje się przepisów o VAT, a podlega ona podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC). Ten ostatni ma stawę tylko 2 proc., ale jest nieodzyskiwalny. Przy wielomilionowych wartościach nieruchomości urasta do poważnych kwot.

Nieruchomość można też potraktować jako majątek spółki i sprzedać udziały w tej spółce, a tym samym – tę właśnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11351

Wydanie: 11351

Spis treści

Reklama

Zamów abonament