Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska w oczach pokolenia smartfonów

11 maja 2019 | Plus Minus | Michał Kolanko
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Wielu z nich nie jest w stanie skupić uwagi na tyle długo, by doczytać do końca listę nazwisk na karcie wyborczej. Ale to ich głos zmieni kiedyś polską politykę. Jacy są i czego chcą najmłodsi wyborcy?

W apogeum dyskusji o warszawskiej karcie LGBT+ na twitterowym koncie „Strefy Starcia", programu emitowanego w każdą niedzielę wieczorem w TVP Info, opublikowano sondę: „Czy akceptujesz możliwość adopcji dzieci przez pary homoseksualne?". 53 proc. odpowiedzi było twierdzących. Dlaczego prawica zawiodła? Wytłumaczenie prawej strony politycznego Twittera było proste: sonda została „skręcona" przez boty, czyli automatyczne konta. Dlatego też autorzy programu nie ujawnili jej wyników na antenie. Tymczasem prawda była taka, że adopcję poparli na Twitterze fani... koreańskiego popu!

Słuchacze tzw. k-popu to bardzo młodzi ludzie, w większości poniżej 18. roku życia, którzy tworzą w mediach społecznościowych dość specyficzną niszę, daleko poza politycznymi dyskusjami, które – jak sami przyznają – są dla nich nudziarskim tematem. Tylko że tweet z ową sondą jakimś przypadkiem wydostał się ze swojej politycznej bańki i podawany dalej niespodziewanie zyskał popularność w kręgach, w których posiadanie telewizora jest prawdziwą rzadkością. Młodzi ludzie potrafią zaskoczyć, gdy przebijają się do świata, w którym wcześniej nie byli zauważani.

W 2007 roku poszli głosować zachęceni hasłami akcji „Zabierz babci dowód" i „Zmień kraj, idź na wybory". W 2015 roku młodzi również gremialnie udali się do komisji wyborczych i odreagowali przy urnach rządy PO i PSL,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11352

Wydanie: 11352

Zamów abonament