Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wiedza jest majątkiem

24 czerwca 1997 | Prawo | SB
źródło: Nieznane

INTERPRETACJE

Wartości niematerialne i prawne

Czy wiedza jest majątkiem

RYS. MICHAŁ KORSUN

MARIA ANNA KARWOWSKA

SYLWESTER BEJGER

Sukces rynkowy firmy zależy dzisiaj także od intelektualnej przedsiębiorczości. Wymyślenie dzieła, wynalazku, wzoru może być przedmiotem własności intelektualnej, a ta może być uznana za wartość prawną. Podobnie jest z wiedzą w dziedzinie gospodarczej, którą można uznać za wartość niematerialną. Wartości te mogą być przedmiotem czynności prawnych.

Pojęcie "wartości niematerialne i prawne" definiuje przede wszystkim ustawa o rachunkowości. W jej rozumieniu wartości niematerialne i prawne są częścią składową majątku trwałego. To rodzi konsekwencje istotne z punktu widzenia ich księgowania.

Co wynika z przepisów

Definicje wartości niematerialnych i prawnych zawiera ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. nr 121, poz. 591; dalej - ustawa) i rozporządzenie ministra finansów z 17 stycznia 1997 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. nr 6, poz. 35; dalej - rozporządzenie). Ustawa definiuje te pojęcia w art. 3 ust. 1, pkt 13 i umieszcza w bilansie w aktywach pod pozycją majątek trwały - wartości niematerialne i prawne (załącznik nr 1). Są one zatem definiowane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1108

Zamów abonament