Dopłaty do wypoczynku z ZFŚS a PIT
Zbliża się czas dofinansowywania z funduszy socjalnych letnich urlopów pracowników i członków ich rodzin. Komisje socjalne i służby księgowe oceniają, czy i jakie świadczenia muszą być opodatkowane PIT, a które są od niego zwolnione.
Każdy pracodawca, u którego funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), musi posiadać regulamin jego wykorzystania. Regulamin ten powinien określać przeznaczanie środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej, realizowanej przez danego pracodawcę. Postanowienia regulaminu muszą być zgodne z ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1316), definiującą działalność socjalną. Zgodnie z nią zgromadzone środki ZFŚS mogą być przeznaczone na finansowanie usług świadczonych przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Warunki preferencji dla dziecka
Jednym ze świadczeń finansowanych w okresie letnim z funduszu socjalnego jest wypoczynek dziecka pracownika. Pracodawca, przyznając pracownikowi dofinansowanie na ten cel, musi ocenić czy są spełnione przesłanki, aby nie naliczać i nie potrącać od wypłacanych kwot podatku dochodowego od osób fizycznych.
W odniesieniu do wypoczynku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta