Cyfryzacja porusza miasto
Transformacja cyfrowa to nie tylko procesy zachodzące w firmach. Do nowych realiów dostosowują się też miasta, jak również placówki opieki zdrowotnej czy szkoły. To dla nich oczywiście wyzwanie, ale także wielkie możliwości. piotr mazurkiewicz
Transformacja cyfrowa wiąże się już nie z pytaniem, czy warto ją przeprowadzać, ale raczej, w jaki sposób to robić – to zdanie padało wiele razy podczas konferencji Microsoft Innovation Summit 2019, która odbyła się 28 maja w Warszawie. Nikt już nie ma wątpliwości, że w tym kierunku muszą podążać nie tylko firmy, ale też sektor publiczny.
Od sklepu do miasta
Rok temu, podczas pierwszej edycji konferencji, Microsoft pokazał koncepcję sklepu przyszłości, m.in. z inteligentnymi półkami rozpoznającymi, jakiego towaru brakuje, lub co odstawiono w złe miejsce. Również ze skanerami przy kasach obsługujących klientów bez udziału personelu i wieloma bardzo funkcjonalnymi rozwiązaniami. – To, co było jeszcze w zeszłym roku koncepcją przygotowaną przede wszystkim z naszymi polskimi partnerami, teraz jest już wdrażane choćby w sieci Żabka, a inne firmy analizują, jakie rozwiązania mogą u siebie zastosować – mówi Mark Loughran, dyrektor generalny w polskim oddziale Microsoftu.
W tym roku firma pokazała koncepcję miasta funkcjonującego jako organizm wykorzystujący liczne rozwiązania cyfrowe, a pierwsze z nich już są stosowane, np. w Warszawie. Eksperci z firmy prezentowali choćby przystanki komunikacji miejskiej, na których można nie tylko podłączyć się do wi-fi czy doładować telefon, ale również skorzystać z systemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta