Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bogactwo budowało prestiż monarchii

07 czerwca 2019 | Dodatki Jednodniowe | Monika Kuc
≥ Tak zwany wieniec królowej Bony  na monstrancji z kościoła w Podkamieniu  – obecnie Kraków, klasztor oo. Dominikanów
źródło: materiały prasowe
≥ Tak zwany wieniec królowej Bony na monstrancji z kościoła w Podkamieniu – obecnie Kraków, klasztor oo. Dominikanów
źródło: materiały prasowe

Prof. Wojciech Fałkowski, |dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, uważa, że takiej wystawy jeszcze 
w dziejach polskich muzeów nie było.

 

O Zamku Królewskim najczęściej mówimy przywołując czasy Stanisława Augusta. Obchodzony obecnie Rok Wazowski znacznie poszerza to historyczne spojrzenie i przypomina Zygmunta III Wazę jako budowniczego Zamku.

Wojciech Fałkowski: Odkrywamy epokę wazowską i epokę baroku w dziejach Zamku, pozostające do tej pory w cieniu XVIII stulecia i Oświecenia. Oczywiście Stanisław August położył ogromne zasługi dla jego rozwoju i wyposażenia. Ale warto też pamiętać, że już wcześniej – za panowania Zygmunta III Wazy i jego syna Władysława IV – Zamek rozkwitał. Warszawa miała jeden z dworów rangi europejskiej – na miarę Madrytu, Wiednia, Paryża. Dlatego chcemy, żeby Zamek Królewski prezentował również sztukę europejską XVI/XVII wieku.

Jubileuszowy Rok Wazowski łączy się z 400-leciem zakończenia budowy zamku jako rezydencji monarszej przez Zygmunta III Wazę. Czy w obecnej bryle widać zarys tamtej budowli?

Pięcioboczna bryła, jaką widzimy obecnie, ukształtowana została przez Wazów. Generalnie ta sylweta pozostała, choć zamek był później przebudowywany w czasach oświecenia i w XIX wieku. Rok Wazowski rozpoczęliśmy na początku lutego, bo dokument mówiący o zakończeniu budowy, który umieszczono w ołowianej kapsule w Wieży Zegarowej, podawał dokładną datę dzienną: 4 lutego 1619 roku. A jednocześnie podkreślał rangę nowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11375

Wydanie: 11375

Spis treści

Reklama

Zamów abonament