Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Antysemityzm własny czy importowany

07 czerwca 2019 | Świat

Wraz z napływem muzułmańskich imigrantów rośnie liczba przestępstw antysemickich, lecz nie jest to jedyna przyczyna. Piotr Jendroszczyk

 

Nie mogę obecnie polecać Żydom, aby nosili w Niemczech kipy – takie ostrzeżenie sformułował niedawno publicznie Felix Klein, pełnomocnik niemieckiego rządu ds. antysemityzmu. Dodał, że w przeszłości miał inne zdanie. Swe obecne stanowisko uzasadnił postępującą „brutalizacją i wyłączeniem wszelkich hamulców" w części niemieckiego społeczeństwa.

Pełnomocnik nie ma wątpliwości, że zdecydowana większość wszelkich zdarzeń antysemickich, począwszy od obraźliwych komentarzy po fizyczny atak na przedstawiciela społeczności żydowskiej, nie mówiąc już o nienawiści w sieci, jest dziełem prawicowej ekstremy.

Potwierdzają to oficjalne statystyki. Wynika z nich, że w roku ubiegłym zanotowano w całym kraju 1799 przestępstw o podłożu antysemickim, czyli o jedną piątą więcej niż rok wcześniej. Z tej liczby 1603 przestępstwa poszły na konto prawicowych ekstremistów, za 14...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11375

Wydanie: 11375

Spis treści

Reklama

Zamów abonament