Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Formy zatrudnienia osób zarządzających jednostką

12 czerwca 2019 | Rachunkowość | Barbara Popowska

Rodzaj stosunku prawnego, który wiąże spółkę z osobami zarządzającym może wpływać na konieczność sporządzenia dokumentacji w zakresie cen transferowych. Za brak wypełnienia nałożonych na spółkę obowiązków w zakresie cen transferowych organ podatkowy może m.in. nałożyć grzywnę aż do 720 stawek dziennych. Barbara Popowska

 

Kluczowe znaczenie dla uznania wypłaty wynagrodzenia na rzecz osób funkcyjnych w spółce za transakcję lub inne zdarzenie (do 2018 r.) lub transakcję kontrolowaną (od 2019 r.) powinna mieć podstawa prawna wypłaty wynagrodzenia, tj. rodzaj stosunku prawnego łączącego osobę funkcyjną i spółkę. W każdym przypadku spółka oraz członek zarządu czy rady nadzorczej związani są korporacyjnym aktem powołania na stanowisko w zarządzie czy radzie nadzorczej spółki. Niezależnie od powołania danej osoby na stanowisko członka zarządu/rady nadzorczej może zostać z nią zawarta umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna >patrz ramka.

Wynagrodzenie z tytułu powołania i umowy o pracę

Trudniejsza jest natomiast odpowiedź na pytanie, czy za transakcję lub inne zdarzenie/transakcję kontrolowaną można uznać wypłatę wynagrodzenia na rzecz osób funkcyjnych wykonujących swoje funkcje na podstawie powołania lub zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Powołanie na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych jest bowiem jedynie ukształtowaniem wewnętrznego stosunku organizacyjnego pomiędzy spółką a osobą powołaną do pełnienia określonej funkcji. Umowa o pracę jest jedynie sposobem nawiązania stosunku pracy, czyli szczególnej relacji prawnej uregulowanej w przepisach prawa pracy łączącej pracodawcę i pracownika.

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11379

Wydanie: 11379

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament