Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Loda Halama: demon tańca

14 czerwca 2019 | Rzecz o historii | Agnieszka Niemojewska
Loda Halama zachwycała dynamiką tańca, akrobatyką i zmysłową energią
źródło: NAC
Loda Halama zachwycała dynamiką tańca, akrobatyką i zmysłową energią
Skecz „Mary Lou” w Morskim Oku, scena tańca hawajskiego. Widoczni od lewej: Tadeusz Olsza, Loda Halama i Eugeniusz Bodo. Warszawa, 1928 r.
źródło: NAC
Skecz „Mary Lou” w Morskim Oku, scena tańca hawajskiego. Widoczni od lewej: Tadeusz Olsza, Loda Halama i Eugeniusz Bodo. Warszawa, 1928 r.
Loda Halama w tańcu japońskim. Rewia „Wesoła parada”  w teatrze Wielka Rewia w Warszawie; sierpień 1934 r.
źródło: NAC
Loda Halama w tańcu japońskim. Rewia „Wesoła parada” w teatrze Wielka Rewia w Warszawie; sierpień 1934 r.

Była jedną z czterech sióstr Halama występujących na scenach przedwojennych rewii, ale tą najbardziej podziwianą. W latach 30. została primabaleriną Teatru Wielkiego w Warszawie, a jej żywiołowy taniec oklaskiwano m.in. we Francji, w Stanach i Japonii.

 

Informacji o Lodzie Halamie nie należy szukać w internecie, ponieważ w większości not biograficznych, a nawet w publikacjach jej poświęconych znajdziemy nieprawdziwe dane (zwłaszcza dotyczące czasu i miejsca urodzenia).

Skarbnicą wiedzy o gwieździe przedwojennej rewii jest książka Anny Lisieckiej „Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczypospolitej" (Zona Zero, 2017), w której autorka nie tylko szczegółowo odtworzyła burzliwe życie „Halamki", ale też nakreśliła rewiowo-kabaretowy rys II RP, pokazała ducha epoki i przybliżyła sylwetki ludzi, którzy ją tworzyli, a dziś są niemal zapomniani. To właśnie w książce Lisieckiej przeczytamy, że Leokadia – bo tak oficjalnie nasza bohaterka miała na imię – „urodziła się w Rylsku w obwodzie kurskim. Dlaczego zatem w encyklopediach i innych źródłach jako miejsce urodzenia figuruje Czerwińsk nad Wisłą? Loda odpowiadała, że dla dokumentów, dzięki którym Halamowie mogli zacząć ubiegać się o powrót do Polski". Dodajmy, że sześcioosobowej rodzinie udało się dotrzeć do niepodległej ojczyzny dopiero w roku 1921. Skąd przybywali i kim byli rodzice przyszłej gwiazdy?

Powrót z Rosji do Polski

Stanisław Halama był polskim Ślązakiem urodzonym ok. 1882 r. Ukończył klasyczne gimnazjum,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11381

Wydanie: 11381

Spis treści
Zamów abonament