Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tortury niejedno mają imię

06 sierpnia 2019 | Rzecz o prawie | Hanna Machińska

Niektóre polskie działania legislacyjne mogą być sprzeczne z europejską konwencją praw człowieka.

 

Sprawozdawcy Komitetu ONZ Przeciwko Torturom byli zainteresowani, jakie zabezpieczenia prawne przeciw torturom zapewnia polskie państwo oraz jak w praktyce im zapobiega.

Na poważne systemowe problemy funkcjonowania miejsc zatrzymań w Polsce, przypadki tortur i niezgodną ze standardami sytuację w zakładach karnych i niektórych komendach policji wskazywał przedstawiony Komitetowi raport alternatywny rzecznika praw obywatelskich.

22–24 lipca 2019 r. w Genewie odbyła się 67. sesja Komitetu. Omawiano sprawozdanie Polski z realizacji konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania. Oprócz wieloosobowej delegacji rządu obecni byli przedstawiciele RPO i organizacji pozarządowych.

Sankcje zbyt łagodne...

Trzydzieści lat od ratyfikacji konwencji to wystarczająco dużo, by dokonać pełnej oceny i poprawy jej wdrożenia. Strony konwencji mają obowiązek zapobiegania torturom i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11425

Wydanie: 11425

Spis treści

Rzecz o zdrowiu

Zamów abonament