Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorząd jest obcy dla rządu

16 września 2019 | Życie Regionów | Michał Stankiewicz
Piotr Tomasz Krzystek  (rocznik 1973) ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.  Od stycznia 1999 r. do marca roku 2002 zajmował stanowisko dyrektora generalnego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Stał na czele zespołu wdrażającego reformę administracyjną na terenie województwa zachodniopomorskiego. Urząd prezydenta Szczecina piastuje od 2006 r.
źródło: Dagna Drążkowska
Piotr Tomasz Krzystek (rocznik 1973) ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Od stycznia 1999 r. do marca roku 2002 zajmował stanowisko dyrektora generalnego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Stał na czele zespołu wdrażającego reformę administracyjną na terenie województwa zachodniopomorskiego. Urząd prezydenta Szczecina piastuje od 2006 r.

Samorządy w całej Polsce prowadzą budowy, mają podpisane kontrakty i może dojść do tego, że w wielu z nich umowy będą zrywane, a nowe projekty już nie będą planowane. Samorządy nie będą korzystać ze środków unijnych, 
bo nie będą mieć zdolności do wygenerowania wkładu własnego – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina

 

Pracujecie już nad budżetem na 2020 rok?

Oczywiście. To będzie jednak trudny budżet ze względu na zmiany w przepisach podatkowych, które dotykają samorządów. Będą mniejsze dochody państwa i samorządu, a przypomnę, że blisko połowa podatku PIT trafia do samorządu jako jego dochód.

Szczecin dostaje swój udział zarówno jako gmina, jak też jako powiat.

– Tak, to są te dwa źródła. Dla nas to oznacza w przyszłym roku około 90 mln zł mniej. To efekt niższej stawki PIT, wyższych kwot zwolnionych od podatku i całkowitego zwolnienia z podatku PIT osób do 26. roku. To jest dobry kierunek, bo każda obniżka podatków oznacza więcej pieniędzy w portfelach ludzi, pod warunkiem jednak, że nie odbywa się to kosztem obcięcia dochodów samorządów. Do tego dochodzi wzrost płac dla nauczycieli, na który nie mamy pokrycia w naszych wpływach.

Wystąpiliście do rządu z wnioskiem o rekompensatę?

Tak, Unia Metropolii Polskich zaproponowała rządowi zwiększenie udziału samorządów w podatku PIT o 6,5 proc. Takie stanowisko przyjęliśmy, ale nikt z nami jako samorządowcami nie rozmawia, by zrekompensować utratę wpływów. To jest sytuacja nagła, tym bardziej że zakładaliśmy, iż w związku ze wzrostem gospodarczym wpływy będą rosły. Ponosimy coraz większe koszty, więcej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11459

Wydanie: 11459

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament