Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podstawowe zasady bilansowe (cz. 1)

08 kwietnia 2024 | Podatki | Marek Barowicz

Zasady bilansowe obejmują zestaw powszechnie obowiązujących reguł, wytycznych i procedur w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania i prezentacji na ich podstawie sprawozdań finansowych. Celem tak zdefiniowanych zasad bilansowych jest dostarczanie informacji na temat kondycji majątkowej podmiotów gospodarczych oraz generowanych przez nie wyników finansowych w sposób rzetelny, jasny, pełny i użyteczny.

Wśród wielu zasad rachunkowości określonych w prawie bilansowym wyróżnić można zasady nadrzędne, takie jak:

∑ zasada rzetelności (art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości; dalej uor),

∑ zasada ciągłości i kontynuacji działalności (art. 5 uor),

∑ zasada memoriału i współmierności (art. 6 uor),

∑ zasada ostrożności (art. 7 ust. 1 uor),

∑ zasada istotności (art. 8 ust. 1 uor).

Zasada rzetelności Polityka rachunkowości

Przedsiębiorstwa zobowiązane są stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową oraz wynik finansowy. zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 11 uor, przyjęte zasady (polityka) rachunkowości obejmują wybrane i stosowane przez jednostkę rozwiązania dopuszczone prawem bilansowym, w tym także określone w międzynarodowych standardach rachunkowości, zapewniające wymaganą jakość sprawozdań finansowych. W celu rzetelnego i jasnego przedstawienia kondycji majątkowej oraz wyniku finansowego, na jednostce ciąży obowiązek przedstawienia wszelkich dodatkowych danych w informacji dodatkowej.

Jeżeli w wyjątkowych przypadkach stosowanie określonego przepisu prawa bilansowego nie pozwoliłoby na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej oraz wyniku finansowego, przedsiębiorstwo nie stosuje tego przepisu, a w informacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12843

Wydanie: 12843

Spis treści
Zamów abonament