Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawca może mieć poglądy

25 kwietnia 2024 | Kadry i Płace | Hubert Hajduczenia Justyna Helbing
fotorzepa
autor zdjęcia: francescoridolfi.com
źródło: Rzeczpospolita
fotorzepa

KONFLIKTY | Miejsce pracy nie musi być wolne od inicjatyw czy wydarzeń wspierających określony światopogląd. Pracownik nie musi w nich uczestniczyć i ma prawo do krytyki, ale nie może przekraczać jej granic.

Różnice czy konflikty światopoglądowe już wcześniej zaglądały w miejsca pracy, aby ostatnio zagościć w nich na stałe. Z pewnością jest to związane z coraz większym zaangażowaniem prywatnych firm w akcje społeczne, które siłą rzeczy nie muszą odpowiadać wszystkim pracownikom. Powstające na tym tle konflikty powoli stają się regułą, coraz częściej mając swój finał w sądzie.

Opublikowane niedawno uzasadnienie w głośnej sprawie Ikei to dobra okazja, aby przyjrzeć się temu, jakie prawa i obowiązki mają w tym zakresie pracownicy, a jakie pracodawcy. Na wstępie odpowiedzmy jednak na kilka podstawowych pytań.

Czy szef może więcej niż pracownik?

Tak, wynika to wprost z przepisów prawa. Mimo że mówimy tutaj o normach powstałych na potrzeby minionego systemu politycznego, to jednak stosując wykładnię dynamiczną, wskazane normy nadal „się bronią”.

Mowa tu o art. 94 pkt 10 k.p., który nakłada na pracodawcę nawet nie prawo, a obowiązek kształtowania zasad współżycia społecznego. Na pracowniku spoczywa zaś obowiązek przestrzegania tych zasad (art. 100 § 2 pkt 6 k.p.).

Nie wymaga szerszego wyjaśnienia, czym różni się kształtowanie zasad od obowiązku ich przestrzegania. Tym samym porównanie art. 94 pkt 10 k.p. oraz art. 100 § 2 pkt 6 k.p. prowadzi do prostego wniosku, że pracodawca „może więcej”. Nie musi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12858

Wydanie: 12858

Spis treści

Logistyka (2) + Komunikaty (2)

Zamów abonament