Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryzyko producenta

17 marca 1998 | Raporty | AB AS

JAKOŚĆ: Dostosować przepisy do wymagań Unii Europejskiej

Ryzyko producenta

Konkurencja zmusza polskich producentów do podnoszenia jakości wyrobów, wprowadzania nowych doskonalszych produktów, przy utrzymywaniu relatywnie niskich cen zbytu. Importowane kosmetyki często mają efektowniejsze opakowania, ale krajowe - zdaniem fachowców - jakością tym wyrobom nie ustępują, a często je przewyższają, nawet te z uznanych firm zagranicznych.

Wszystkie kosmetyki - i krajowe, i importowane (z wyjątkiem perfum i wód, czyli wytwarzanych na roztworach alkoholowych) - zanim trafią do sprzedaży, muszą uzyskać atest Państwowego Zakładu Higieny. Ocena PZH dotyczy parametrów zdrowotnych, bo środek kosmetyczny nie może szkodzić zdrowiu, musi być ponadto prawidłowo oznakowany.

Półroczne oczekiwanie

Każdy producent zgłasza w PHZ recepturę do akceptacji. Analiza wstępnych dokumentów trwa zwykle miesiąc, a kosztuje producenta ok. 130 zł. Jeśli receptura nie budzi wątpliwości, producent może przystąpić do kolejnych badań - kliniki dermatologiczne robią testy na uczulenia, gabinety kosmetyczne pod kontrolą dermatologa badają zgodność efektu z przeznaczeniem kosmetyku, do tego dochodzą badania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1337

Spis treści

Notowania

Zamów abonament