Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Instytuty fabrykami wynalazków

02 maja 1998 | Nauka i Technika | KF

W tymroku na naukę 0, 47 proc. PKB -- czyli 2, 4 mld zł

Instytuty fabrykami wynalazków

KRYSTYNA FOROWICZ

Recepta na sukces w polskiej wynalazczości jest tylko jedna: bliska współpraca uczelni z przemysłem i gospodarką. Tylko wzajemne powiązanie nauki z możliwościami finansowymi przedsiębiorstw, które szukają nowości, gwarantuje, że nasi wynalazcy będą mogli uczestniczyć w światowym wyścigu.

A my wszyscy będziemy korzystać z efektów tego współzawodnictwa.

Co roku powstaje w kraju ponad 2--2, 5 tys. nowych wynalazków, a zaledwie kilka procent trafia do przemysłu. Na badania naukowe przeznaczamy mniej niż 0, 5 proc. PKB.

Wydarzenia polityczne każdego roku wypełniają prawie bez reszty łamy gazet, czas dzienników radiowych i telewizyjnych. Tymczasem na świecie trwająca rewolucja naukowo-techniczna przynosi osiągnięcia, które mogą w przyszłości zadecydować o wizerunku naszego globu. Czy na tej scenie polska nauka ma szansę zaistnieć?

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę ztego, że pod względem liczby rodzimych wynalazków zgłaszanych do Urzędu Patentowego Polska wyprzedza obecnie takie kraje jak: Dania, Włochy, Portugalia, Grecja. Belgia, Finlandia -- mówi prof. Wiesław Kotarba, prezes Urzędu Patentowego RP. -- Wynalazków mamy podobnie jak w Brazylii, nieco mniej niż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1376

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament