Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lokacyjna atrakcyjność polskiej waluty

29 maja 1998 | Ekonomia | LJ

ZŁOTY

Obniżanie stopy procentowej jest możliwe

Lokacyjna atrakcyjność polskiej waluty

LESZEK JERZY JASIńSKI

Wysokie stopy procentowe w Polsce zachęcają do umieszczania na rachunkach bankowych środków pochodzących z zagranicy, a następnie -- dzięki ograniczonej stopie dewaluacji złotego -- do korzystnej repatriacji kapitału i odsetek. Postępują tak zwłaszcza polskie firmy zaciągając poza krajem pożyczki w walutach obcych. Rosnąca podaż walut zagranicznych na polskim rynku i zainteresowanie lokatami w złotych prowadzą do umacniania się kursów polskiego pieniądza: realnego, uwzględniającego inflację, a nawet nominalnego, co z kolei może być nie bez wpływu na bilans handlowy.

Stopa procentowa -- stopa dewaluacji

Dla efektów polityki kursowej decydujące znaczenie mają trzy wielkości: stopa procentowa, stopa inflacji oraz stopa dewaluacji (lub w dowolnym przypadku stopa zmiany kursu walutowego) . Są to trzy wierzchołki tak zwanego trójkąta polityki kursowej. W tej "figurze geometrycznej" rola stopy inflacji sprowadza się głównie do wpływu na stopę procentową, która po pomniejszeniu o wskaźnik wzrostu cen, powinna być dodatnia....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1399

Spis treści
Zamów abonament