Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Średniowieczna biesiada w krzyżackim zamku

29 maja 1998 | Moje Podróże | AJ

Miasto 300 zabytków

Średniowieczna biesiada w krzyżackim zamku

Malowniczo położony na wysokim brzegu Wisły i uchodzącej do niej Wierzycy jeden z najstarszych grodów Pomorza -- 700-letni Gniew to miasteczko pełne zabytków. Jest ich tu prawie 300.

Urodą urzekają zabytkowe kamieniczki z XVII, XVIII i XIX wieku, zcharakterystycznymi łamanymi dachami przy Rynku (wspólny dach dla całych pierzei) i pobliskich uliczkach. Ratusz zaliczany jest do najstarszych na Pomorzu. Pałacyk Myśliwski i Pałac Marysieńki, zwany też Domem Sobieskiego, zbudowany został dla Sobieskich w 1679 roku. Potężne, średniowieczne baszty i mury obronne otaczają miasto od północy, zachodu i południa. Długo można błądzić po uroczych uliczkach, podziwiając piękno tego "pomorskiego Kazimierza".

Ale tym, co przyciąga rzesze turystów do Gniewu, jest przede wszystkim gotycki Zamek Gniewski, wzniesiony przez Krzyżaków w XIII i XIV wieku -- jeden znajbardziej tajemniczych zabytków północnej Polski. Ta drewniana siedziba komturów krzyżackich, apotem starostów gniewskich, otoczona jest legendami o jej tajemnych przejściach, kilkupiętrowych lochach i ukrytych tu skarbach, których pilnują duchy dawnych komturów.

W Zamku Gniewskim organizowane są interesujące ekspozycje muzeów (m. in. Zamkowa Galeria...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1399

Spis treści
Zamów abonament