Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samodzielne, autonomiczne, ale w holdingu

14 lutego 1994 | Prawo | JJ

Samodzielne, autonomiczne, ale w holdingu

Coraz częściej w wyniku przekształceń własnościowych przedsiębiorstw państwowych spotyka się w praktyce gospodarczej struktury holdingowe. Głównym celem holdingu jest zarządzanie innymi przedsiębiorstwami i kontrola ich działalności za pomocą odpowiednich udziałów kapitałowych.

Rozwój spółek prawa handlowego, zwłaszcza spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej, wywołał zapotrzebowanie na holding jako swoistą, szczególną strukturę, działającą na wyższym etapie "wtajemniczenia" kapitałowego. Pojawiają się tym samym pytania o podstawy prawne tworzenia i funkcjonowania holdingów w Polsce, rośnie zainteresowanie ich statusem prawnym, emocje budzą kryteria dopuszczalności tworzenia holdingu.

Ze względu na brak odrębnej regulacji prawnej określającej zasady działania struktur holdingowych jako całości podejmowane są też próby spojrzenia na holding jak na faktyczną, a nie prawną grupę spółek kapitałowych. Pojawiają się koncepcje traktowania holdingu (spółki spółek) jako jednego dużego podmiotu gospodarczego, działającego poprzez swoje jednostki organizacyjne, jakimi są spółki otaczające spółkę matkę (będącą właścicielem jednej lub większej liczby innych spółek) .

Ciekawe, że sugestie spojrzenia na holding jak na jeden...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 188

Spis treści
Zamów abonament