Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uzgadnianie zanieczyszczeń

26 czerwca 1998 | Gazeta | KG

OPINIE

Odpady

Uzgadnianie zanieczyszczeń

KRZYSZTOF GRUSZECKI

W ustawie o odpadach znalazła się nowa w systemie prawa instytucja: uzgodnienie. Jaki jest jej charakter i czemu ma służyć?

Odpady towarzyszą człowiekowi od początku rozwoju cywilizacji. Gdy nie było ich zbyt dużo, nie zwracano na nie uwagi. Dopiero w miarę rozwoju postępu technicznego okazało się, iż stanowią poważne zagrożenie dla środowiska.

W Polsce pierwszym aktem prawnym, który całościowo starał się uregulować problematykę zagospodarowania odpadów, była ustawa z 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (tekst jedn. Dz. U. z 1994 r. nr 49, poz. 196 z późn. zm. ; dalej -- u. k. ś. ).

W związku z przemianami gospodarczymi i politycznymi okazało się, iż rozwiązania te nie są wystarczające. Dlatego wprowadzono podział na odpady i odpady komunalne. Problematykę związaną z zagospodarowaniem tych drugich reguluje ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. nr 132, poz. 622) . Do pozostałych kategorii odpadów stosuje się natomiast przepisy ustawy z 27 czerwca 1997 r. o odpadach (Dz. U. nr 96, poz. 592; dalej -- ustawa) .

Szczególnie interesujące wydają się uprawnienia, jakie ustawa przyznaje organom samorządu terytorialnego. W myśl postanowień jej art. 3 pkt 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1423

Spis treści
Zamów abonament