Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

27 października 1998 | Ekonomia | JK PR

Informacje

Liberalizacji przepływu kapitałów dokonywano czasem wbrew zdrowemu rozsądkowi, co doprowadziło do kryzysu gospodarczo-finansowego na wschodzących rynkach -- uznał szef MFW, Michel Camdessus w wywiadzie dla dziennika "Le Monde". Winna nie jest globalna filozofia liberalizacji, ale praktyka. Fundusz nigdy nie zalecał liberalizacji przypływów najbardziej niepewnych kapitałów, zwłaszcza gdy istniały nadal przeszkody administracyjne wobec długoterminowych inwestycji bezpośrednich. Kryzys systemowy ujawnił inne poważniejsze skazy: brak przejrzystości co do rzeczywistej sytuacji danego kraju, poważne niedociągnięcia struktur bankowych, dwuznaczne podejście rządów do u działu sektora prywatnego w zapobieganiu i rozwiązywaniu problemów zadłużenia. Problem tkwi jednak w czym innym: wkraczamy w XII wiek wieku Billa Gatesa i George'aSorosa, a rynkiem kierują zasady z czasów Balzaka. Nadeszła więc pora dostrojenia się do nowego czasu -- stwierdził Camdessus.

Wzrost liczby lewicowych rządów w Unii Europejskiej nie zagraża paktowi stabilizacji i rozwoju unii walutowo-gospodarczej EMU -- stwierdził w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1528

Spis treści

Kultura

Zamów abonament