Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Presja polityczna i konfabulacja prokuratury

06 listopada 1998 | Prawo | PA

GRUDZIEŃ '70

Oświadczenia oskarżonych

Presja polityczna i konfabulacja prokuratury

Przed Sądem Wojewódzkim w Gdańsku w procesie w sprawie wydarzeń z grudnia 1970 r. oświadczenia złożyli pierwsi oskarżeni. Stanisław Kociołek, były wicepremier rządu PRL, i gen. broni Tadeusz Tuczapski, ówczesny główny inspektor szkolenia WP, nie przyznali się do winy. Stwierdzili, że śledztwu i procesowi towarzyszy presja polityczna, a prokuraturze zarzucili rażący subiektywizm, nierzetelność i konfabulację.

Po ogłoszeniu podwyżek cen żywności w połowie grudnia 1970 r. w kilku miastach północnej Polski doszło do strajków i demonstracji ulicznych, w Gdańsku spalono komitet partyjny. Ówczesne władze partyjno-państwowe wysłały na ulice oddziały wojska i milicji.

Stanisław Kociołek był członkiem tzw. sztabu lokalnego w Gdańsku. Zdaniem prokuratora wiedząc o decyzji ozablokowaniu przez wojsko oraz milicję Stoczni Gdynia i owydanym poleceniu użycia broni palnej w wypadku przerwania blokady, przewidując i godząc się, że może to spowodować zgon bliżej nie określonej liczby osób, w wystąpieniu radiowo-telewizyjnym 6 grudnia zaapelował do pracowników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1538

Spis treści
Zamów abonament