Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustrój trzeciej władzy

04 maja 1999 | Prawo | MD

ROZWAŻANIA: Roman Hauser, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego

Ustrój trzeciej władzy

Trwa dyskusja o funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości. Stan trzeciej władzy ocenia się różnie, na ogół jednak niezbyt dobrze. Nie brak stwierdzeń o zapaści wymiaru sprawiedliwości. Podejmowane w tym stanie rzeczy przedsięwzięcia mają doprowadzić do poprawy funkcjonowania i obrazu trzeciej władzy. Należy je oceniać jednoznacznie pozytywnie. Projektuje się np. regulacje mające uprościć postępowania sądowe i nowe, zróżnicowane działania organizacyjne.

Zacznijmy jednak od tego, że i tak sprawa sprawnego i dobrego funkcjonowania trzeciej władzy rozbija się o brak pieniędzy (choć przecież jest ich więcej). Pisałem już wielokrotnie, że bez rewolucyjnej zmiany w systemie finansowania wymiaru sprawiedliwości wszystko będzie tylko kosmetyką. Nie wiem, kiedy może nastąpić ta rewolucyjna zmiana. Chodzi tu niestety o wielkie pieniądze na poprawę infrastruktury technicznej, o pieniądze dla personelu urzędniczego, który mógłby odciążyć sędziów od wielu prostych czynności techniczno-organizacyjnych; o dalszych koniecznych działaniach dla zwiększenia wynagrodzeń sędziów powszechnych także należy pamiętać. Czy w takiej sytuacji nie warto szukać nowych rozwiązań organizacyjnych?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1687

Spis treści
Zamów abonament