Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mówienie przykrych prawd

18 grudnia 1999 | Plus Minus | KM
źródło: Nieznane

ROZMOWA

Grażyna Pomian, autorka antologii "Wizja Polski na łamach »Kultury« 1947-1976"

Mówienie przykrych prawd

SIEDZIBA "KULTURY" I INSTYTUTU LITERACKIEGO W MAISONS-LAFFITTE

FOT. ZBIGNIEW DŁUBAK

KRZYSZTOF MASŁOŃ: W dwóch obszernych tomach swej antologii pomieściła pani ok. 75 artykułów opublikowanych w "Kulturze" w ciągu prawie 30 lat. Wśród autorów znajdujemy m.in. Juliusza Mieroszewskiego, Czesława Miłosza, Stefana Kisielewskiego, Leszka Kołakowskiego, Józefa Mackiewicza. Które z tych tekstów, pani zdaniem, okazały się najistotniejsze? Które zadecydowały o programie pisma?

GRAŻYNA POMIAN: Trudno byłoby wyróżnić jeden czy nawet kilka artykułów, które zadecydowały o politycznej linii "Kultury". Współtworzyli ją nie tylko publicyści danego okresu, ale również mniej znani autorzy, czytelnicy pisma, korespondencja Redaktora z przyjaciółmi i autorami, dyskusje prowadzone w "Kulturze" oraz zwykły przypadek.

Charakterystycznym przykładem kształtowania się linii pisma była ewolucja poglądów "Kultury" dotyczących wschodniej granicy Polski. Jerzy Giedroyc od zawsze, tj. od czasów przedwojennych, był gorącym zwolennikiem przyjaznych stosunków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1883

Spis treści
Zamów abonament