Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Portret portretowi nierówny

18 grudnia 1999 | Plus Minus | EZ
źródło: Nieznane

RYNEK SZTUKI

Witkacy sprzedaje się w Polsce lepiej niż Kossakowie

Portret portretowi nierówny

WITKACY. PORTRET JANUSZA KOTARBIŃSKIEGO "ANIOŁEK NAD GÓRAMI"

FOT. JAN STANISŁAW WITKIEWICZ

EWA ZIELIŃSKA

- Jak na malarza tej klasy, Witkacy jest stanowczo zbyt nisko notowany na naszym rynku aukcyjnym. Jeszcze wszystko przed nim - uważa Anatol Tyliszczak, właściciel Panorama Art Gallery w Warszawie. Innego zdania jest Jan Koszutski, kierownik Domu Aukcyjnego Desa Unicum: - Sądzę, że w tej chwili ceny jego portretów są stosunkowo wysokie, utrzymują się na poziomie sprzed półtora roku, kiedy to gwałtownie poszły w górę.

Na początku lat 30. Stanisław Ignacy Witkiewicz ogłosił, że namalował ponad 5000 portretów, a przecież miał przed sobą jeszcze kilka ładnych lat pracy. Katalog wszystkich dzieł malarskich artysty, jaki ukazał się na początku lat 90. z okazji wielkiej wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie, obejmuje 3073 obiekty. Wszystkie, o których istnieniu w tym momencie wiedziano.

Witkacolog, czyli detektyw

20 lat życia poświęciła wydawnictwu prof. Irena Jakimowiczowa. Jak wspomina Anna Żakiewicz, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie, która przez ostatnie 5 lat z nią współpracowała, była to często działalność detektywistyczna....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1883

Spis treści
Zamów abonament