Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zahibernować konkurenta

23 marca 2000 | Prawo | AS

RYNEK

Zakazy umowne i ustawowe

Zahibernować konkurenta

ARKADIUSZ SOBCZYK

Po kilkuletniej nieobecności na rynku podmiot podejmuje działalność tak, jakby jej nigdy wcześniej nie prowadził.

Polskie prawo gospodarcze i prawo pracy przewidują ustawowy lub umowny zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej. Chociaż regulacje różnią się szczegółami, to niewątpliwie ich wspólną cechą jest precyzyjne zdefiniowanie podmiotów, wobec których zakaz jest lub może być stosowany.

W praktyce są stosowane

Przedmiot regulacji jest w zasadzie ten sam. Czy dopuszczalne jest więc zawieranie umów o zakazie prowadzenia działalności konkurencyjnej oraz świadczenia pracy lub usług podmiotom konkurencyjnym, kiedy stronami umowy są podmioty inne niż wymienione w przepisach rangi ustawowej (tj. pracownicy, pracodawcy, osoby na kierowniczych stanowiskach)?

W praktyce obrotu gospodarczego są to klauzule często stosowane, zwłaszcza przy przejęciach przedsiębiorstw, fuzjach oraz zakupie pakietów kontrolnych udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego. Prawdopodobnie pod wpływem wzorców anglosaskich w umowach tych nagminnie stosuje się zakazy konkurencji w stosunku do sprzedających, sięgające nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu lat, pod groźbą drakońskich kar umownych, nie mających nic...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1968

Spis treści

Orzecznictwo

Zamów abonament