Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamek szalonego króla

02 czerwca 2000 | Moje Podróże | OF
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Zamek szalonego króla

  • Co jeszcze zobaczyć
  • Dojazdy, ceny

    FOT. OSKAR FILIPSKI

    - Odin, dwa, tri, dawaj, dawaj - niemiecki woźnica sadza w bryczce turystów z Rosji, popisując się znajomością kilku słów w ich języku. Po chwili bryczka rusza w górę do najsłynniejszego niemieckiego zamku, Neuschwanstein, owianego legendą jego twórcy - króla Ludwika II Bawarskiego zwanego Szalonym.

    Aby dostać się do zamku, trzeba przyjechać na południe Niemiec, tu, gdzie zaczynają się Alpy, do miejscowości Schwangau. Nad malowniczo położonym jeziorem (Alpsee) na tle alpejskich szczytów wznoszą się dwa zamki - Hohenschwangau i Neuschwanstein. Zamki ojca i syna.

    Pierwszy powstał za czasów króla Maksymiliana II z rodu Wittelsbachów w latach 30. XIX stulecia. Zajął miejsce zniszczonej przez wojny napoleońskie twierdzy feudalnej. Choć Maksymilian nadał mu formę angielskich zamków Tudorów, we wnętrzach znajdują się w większości przedmioty nawiązujące do średniowiecza. Neogotyckie meble, lampy, zastawa stołowa, snycerka. Na ścianach mnóstwo malowanych rycerzy i gotyckich zdobień.

    Syn Maksymiliana, Ludwik, przyjmował w Hohenschwangau swego przyjaciela, Ryszarda Wagnera, gościł duńskiego bajkopisarza Jana Christiana Andersena. Stąd też kierował budową własnego zamku na pobliskim

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2026

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament