Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ku czerwonemu caratowi

25 listopada 2000 | Plus Minus | BM
źródło: Nieznane

LEKTURY

Nieprzemijająca wartość dzieła Jana Kucharzewskiego

Ku czerwonemu caratowi

"DZIESIĘCIOLECIE POLSKI ODRODZONEJ"

JAN KUCHARZEWSKI

BOGDAN MADEJ

Państwo rosyjskie - nim za Piotra I zaczęło odgrywać rolę mocarstwa współdecydującego o losach Europy, a potem, już jako supermocarstwo, o losach świata - fascynowało zawsze. Jego oblicze wydawało się pełne tajemnic, reakcje polityczne trudne do przewidzenia, cele ukryte przed całym światem, a tak zwana dusza rosyjska - niezbadana i pogrążona w sprzecznościach.

Obrazu Rosji nie zmieniły rewolucje, stąd nie przypadkiem, w połowie XX wieku, pojawiła się szczególna specjalizacja zwana sowietologią lub kremlinologią. Ludzie zajmujący się badaniem stosunków w byłym ZSRR - politycznych, gospodarczych, społecznych i narodowościowych - otoczeni są szacunkiem i nabożną czcią, niczym w dawnych czasach astrologowie i wróżbici, a ich diagnozy i opracowania biorą pod uwagę rządy wielu państw przy konstruowaniu polityki wschodniej.

Przy obfitej literaturze o Rosji współczesnej zaskakująco nikła jest obecność dzieł usiłujących dotrzeć do genezy rosyjskiego rewolucjonizmu i jego owoców, dramatycznych i gorzkich dla wielu milionów. Zjawisko intrygujące, bo dotyczy spraw fundamentalnych, szczególnie kiedy się zważy, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2173

Spis treści
Zamów abonament