Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oblicza globalizacji

08 stycznia 2001 | Publicystyka, Opinie | KD

Raport CIA o trendach w rozwoju świata do roku 2015

Oblicza globalizacji

Krzysztof Darewicz z Waszyngtonu

Polacy i Europejczycy mogą spoglądać w przyszłość z "umiarkowanym optymizmem", gdyż mimo potencjalnych zagrożeń i dysproporcji w Europie będzie żyło się bezpiecznie i coraz dostatniej. Jeżeli, oczywiście, sprostamy licznym wyzwaniom oraz będziemy umieć korzystać z szans, jakie stwarza postępująca globalizacja. Wynika to z raportu "Globalne Trendy 2015", który przez ponad półtora roku sztab naukowców, wojskowych, polityków i ekonomistów przygotowywał na zlecenie amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA).

Miliard ludzi więcej

W roku 2015 będzie nas na całym globie o około 1,1 mld więcej niż obecnie. Tempo przyrostu światowej populacji ulegnie jednak spowolnieniu. W Rosji i wielu państwach Europy Wschodniej utrzyma się tendencja spadku populacji, powodowana wysoką śmiertelnością i niskim przyrostem naturalnym. Liczba ludności Rosji może obniżyć się z obecnych 146 mln do 130-135 mln. W niektórych państwach afrykańskich przyczyną zahamowania wzrostu lub nawet spadku populacji będzie epidemia AIDS. Jedynie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii liczba ludności będzie rosła - w tempie około 1 proc. rocznie, do czego przyczyni się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2207

Spis treści
Zamów abonament