Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Panowanie nad wodami

09 listopada 1994 | Świat | TS

Turcja

Panowanie nad wodami

Teresa Stylińska

Moment, w którym na pola Anatolii popłynie woda z Eufratu i Tygrysu, ma być dla Turcji chwilą przełomową. Turcy liczą na wiele. Woda -- mają nadzieję -- zniweluje różnice między biednymi, zacofanymi prowincjami południowego wschodu a uprzemysłowionymi regionami zachodnimi. Z a sprawą wody separatyści kurdyjscy stracą oparcie w społeczeństwie, dzięki czemu w tureckim Kurdysta -nie zapanuje pokój. Woda wreszcie ma ugruntować przewagę Turcji nad sąsiadami, zwłaszcza Irakiem i Syrią, a nawet sprawić, że pewnego dnia stanie się ona mocarstwem regionalnym. Od dziś, gdy prezydent Sulejman Demirel odkręci kurek i woda z Eufratu napełni tunele irygacyjne, Turcja będzie wodną potęgą Bliskiego Wschodu.

Eufrat i Tygrys mają źródła na Wyżynie Armeńskiej we wschodniej Turcji. Obie rzeki płyną na południe, do Iraku -- Tygrys bezpośrednio z Turcji, Eufrat przez terytorium Syrii. Do tej pory wody obu rzek były zupełnie nie wykorzystane. Southeastern Anatolian Project, w skrócie zwany GAP, przewiduje przegrodzenie obu rzek całym systemem zapór, nawodnienie terenów położonych w dorzeczu i zbudowanie kilkunastu elektrowni wodnych.

Zapory, elektrownie i kanały

Skala przedsięwzięcia jest ogromna. Do 2005 roku zbudowane zostaną 22 tamy i 19 elektrowni, dzięki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 319

Spis treści
Zamów abonament