Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Listy

13 lutego 2001 | Listy | CR

"Nasz dom - Kolska"

Reakcje na artykuł Kazimierza Orłosia

  • Marcin Czapiewski
  • Edward Krośnicki
  • Michał Skorell
  • Jacek Ratajczyk Pan Orłoś pyta o przyczyny marazmu, który na progu lat 90. uniemożliwił rozliczenie z komunizmem ("Nasz dom - Kolska", "Rz" 31, 6.02.001 r.). Pyta też, dlaczego inteligencja tak łatwo przystała na "grubą kreskę", a Polacy szybko zapomnieli o "realnym socjalizmie". Bez powodzenia szuka odpowiedzi na te pytania.

    Dziś łatwo uderzać w mentorski ton i pouczać ludzi, jak mają się zachowywać. Uważam, że znajomość paru cytatów nie uprawnia jeszcze do oceniania innych. Pan Orłoś poświęca wiele miejsca rozważaniom na temat pojęcia narodu i świadomości narodowej. Przekonuje, że pełną świadomość mają tylko ludzie wykształceni, którzy znają historię, interesują się polityką itp. Włos zjeżył mi się na głowie po przeczytaniu tych słów. Czy naprawdę wykształcenie uprawnia nas do tego, by czuć się lepszym? To absurd. A może wszyscy kosynierzy (wątpię, by któryś z nich potrafił czytać) poszli za Kościuszką ot, tak sobieÉ dla rozróby? Jak można twierdzić, że "prości ludzie" nie mają pełnej świaać roli inteligencji w historii. Bez pracy u podstaw itd. być może nie byłoby nas tu dzisiaj. Nie wolno jednak zapominać o roli, jaką w

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2238

Spis treści

Listy

Zamów abonament